Povijest utvrde: Jakaševa Gradina
U pitomom krajoliku istočno od Nove Gradiške, u blizini naselja Adžamovci, nalaze se ostaci utvrde poznate kao Gradina ili Jakaševa Gradina. Iako povijesni izvori ne pružaju detalje o njezinoj izgradnji, pretpostavlja se da je podignuta u drugoj polovici 15. stoljeća kao dio sustava protuosmanskih utvrda u savsko-dravskom međurječju.
Ova pretpostavka temelji se na povijesnom kontekstu kada je 1471. godine ugarsko-hrvatski kralj Matija Korvin izdao ispravu kojom je slavonskom plemstvu dopuštena nesmetana gradnja utvrda na vlastitim posjedima.
Propast i zaborav Gradine
Gradina je vjerojatno napuštena ili uništena tijekom osmanskih osvajanja u drugoj polovici 1530-ih godina, kada je šire područje Nove Gradiške palo pod osmansku vlast. Jezgru utvrde činila je ovalna zemljana uzvisina opasana obrambenim jarkom. Nažalost, stoljeća intenzivne poljoprivredne djelatnosti gotovo su u potpunosti izravnala ove ostatke, ostavljajući tek neznatne tragove nekadašnje fortifikacije.
Zanimljivost: Što znači naziv “Adžamovci”?
Naziv “Adžamovci” potječe od turske riječi “acemi”, što znači “novak” ili “neiskusan”. Ovo ime sugerira da su tijekom osmanske vladavine u naselju možda boravili ili bili stacionirani novi vojnici ili doseljenici. Ova povijesna zanimljivost dodatno oslikava utjecaj osmanske kulture na lokalna imena i običaje.
Povijesni kontekst: Uloga protuosmanskih utvrda
Gradina u Adžamovcima bila je jedna od mnogih utvrda koje su štitile slavonski prostor od osmanskih upada. Ove utvrde često su građene od zemlje i drva, zbog čega je njihovo očuvanje otežano. Ipak, njihova važnost u očuvanju lokalne populacije i teritorijalnog integriteta bila je neprocjenjiva.
Zbog nedostatka sačuvanih ostataka, fotografije same utvrde nisu dostupne. Međutim, prikazi sličnih srednjovjekovnih utvrda mogu pružiti vizualni dojam o izgledu Gradine.
Literatura
- Leksikon utvrda Hrvatske: srednji i rano novi vijek. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024.
- Klaić, Vjekoslav. Povijest Hrvata od najstarijih vremena do svršetka XIX. stoljeća. Zagreb: Nakladni zavod Matice hrvatske, 1988.
- Regan, Krešimir. Utvrde kontinentalne Hrvatske. Zagreb: Meridijani, 2011.
- Šercer, Dražen. Osmanska Hrvatska: povijest i baština. Zagreb: Školska knjiga, 2007.